Plamienia pomiędzy miesiączkami – czy muszę iść do ginekologa?

Kiedy zauważysz na bieliźnie ślady krwi pomiędzy miesiączkami nie czekaj, aż krwawienie samo ustąpi. Mogą one być oznaką poważnej choroby, którą należy, jak najszybciej zacząć leczyć. Bez wizyty u ginekologa nie da się ustalić przyczyn krwawienia. Dlaczego pomiędzy miesiączkami mogą pojawić się krwawienia?

Ich przyczyną mogą być polipy lub mięśniaki macicy. Są to niegroźne zmiany nowotworowe. Mogą zostać wykryte podczas zwykłego badania ginekologicznego jeszcze zanim pomiędzy miesiączkami pojawią się plamienia. Mimo łagodnego charakteru zmian nie należy ich lekceważyć. W zależności od ich wielkości, ich umiejscowienia i rodzaju stosuje się różne metody leczenia. Niewielkie polipy i mięśniaki znikną po leczeniu hormonalnym, większe mięśniaki usuwa się metodą operacji laparoskopowej, zaś polipy łyżeczkując jamę macicy.

Przyczyną krwawień pomiędzy miesiączkami może być także nadżerka. Da się ją wykryć podczas zwykłego badania ginekologicznego. Zawsze jednak wykonuje się badanie cytologiczne, aby stwierdzić, jaki jest charakter zmian. To od wyniku badania cytologicznego zależy dobór terapii. Jeżeli wynik cytologii nie jest prawidłowy, nadżerka musi zostać usunięta.

Czy krwawienia pomiędzy miesiączkami dotykają tylko kobiety przed menopauzą?

Teoretycznie kobiety po menopauzie nie powinny już krwawić. Jeśli jednak w okresie sześciu miesięcy od ostatniej miesiączki pojawi się u nich krwawienie, to jak najszybciej powinny umówić się na wizytę u ginekologa (http://www.medica2000.com.pl/specjalisci/ginekolodzy/). Krwawienie, które pojawiły się po ustaniu miesiączki może oznaczać chorobę nowotworową. Jeżeli choroba zostanie szybko zdiagnozowana, jeżeli szybko znajdziesz się pod opieką onkologa – masz szansę na powrót do zdrowia.

Dlaczego kobiety odkładają wizytę u ginekologa?

Bardzo często kobiety czekają z wizytą u ginekologa do czasu, aż krwawienie ustąpi samoistnie. Powodem takiej decyzji jest najczęściej wstyd. Ale decyzja o tym, czy podczas krwawienia możliwe jest badanie podejmuje lekarz. Wykonanie USG przezpochwowego poza dniami miesiączki nie jest bowiem możliwe. A z kolei podczas miesiączki nie można wykonać cytologii. Im dłużej będziemy więc zwlekać z wizytą u ginekologa, tym trudniej będzie postawić diagnozę i podjąć właściwe i skuteczne leczenie.